ОПИС ДОКУМЕНТУ

Автор:

Департамент економіки та розвитку

Доповідач:

Департамент економіки та розвитку

Підготував:

Департамент економіки та розвитку

Галузь:

Галузева

Статус:

Чинний

Дата:

10.02.2023

ДРУК ПРОЄКТУ РІШЕННЯ

ПРОЄКТ РІШЕННЯ № 868-9-рд 
Про деякі питання оренди комунального майна територіальної громади міста Черкаси

              Проект рішення
            №868-9-рд 
    ЧЕРКАСЬКА МІСЬКА РАДА    
               
                 
Про деякі питання оренди комунального майна територіальної громади міста Черкаси          
               
                 
Відповідно до глави 58 Цивільного кодексу Українистатей 283 - 289291 Господарського кодексу УкраїниЗакону України "Про оренду державного та комунального майна" (далі - Закон), пункту 31 частини першої статті 26 та частини п'ятої статті 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні"постанови Кабінету Міністрів України від 03.06.2020 N 483 "Деякі питання оренди державного та комунального майна", з метою ефективного використання об'єктів комунальної власності територіальної громади міста Черкаси, Черкаська міська  рада
ВИРІШИЛА:
 
1. Визначити уповноваженими органами управління в розумінні Закону виконавчі органи Черкаської міської ради, до сфери управління яких належать балансоутримувачі комунального майна територіальної громади міста Черкаси.
2. Уповноважити виступати орендодавцями майна територіальної громади міста Черкаси:
2.1. Департамент економіки та розвитку Черкаської міської ради - щодо єдиних майнових комплексів комунальних підприємств територіальної громади міста Черкаси, нерухомого майна і споруд, майна, що не увійшло до статутних капіталів, яке перебуває у комунальній власності.
2.2. Виконавчі органи Черкаської міської ради - щодо нерухомого майна і споруд, яке передане їм до сфери управління.
2.3. Балансоутримувачі майна територіальної громади міста Черкаси:
щодо нерухомого майна, загальна площа якого не перевищує 400 квадратних метрів на одного балансоутримувача;
щодо нерухомого майна для організації та проведення науково-практичних, культурних, мистецьких, громадських, суспільних та політичних заходів - на строк, що не перевищує п'яти календарних днів протягом шести місяців, а також щодо майна, яке передається суб'єктам виборчого процесу для проведення публічних заходів (зборів, дебатів, дискусій) під час та на період виборчої кампанії;
щодо нерухомого майна для організації та проведення науково-практичних, культурних, мистецьких, громадських, суспільних та політичних заходів на строк, що не перевищує 30 календарних днів протягом одного року щодо кожного орендаря, якщо балансоутримувачем є державне або комунальне підприємство, установа, організація, що здійснює діяльність з організації конгресів і торговельних виставок; іншого окремого індивідуально визначеного майна.
3. Встановити, що рішення щодо  оренди комунального майна міста Черкаси приймають:
3.1. Черкаська міська рада, у разі розгляду питань щодо:
включення до відповідних Переліків єдиних майнових комплексів комунальних підприємств закладів охорони здоров’я, закладів освіти, об’єктів спортивної інфраструктури в закладах освіти, закладів культури, об’єктів культурної спадщини, об’єктів для розміщення громадських організацій, площа яких складає більше 400 кв.м;
включення об’єктів комунальної власності до Переліку другого типу у випадках надання в оренду приміщень для розміщення релігійних організацій для забезпечення проведення релігійних обрядів та церемоній; громадських організацій ветеранів для розміщення реабілітаційних установ для ветеранів; реабілітаційних установ для осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю для розміщення таких реабілітаційних установ;
скасування або зміни рішення орендодавців про включення об’єкта до одного з Переліків;
скасування рішення балансоутримувача, уповноваженого органу управління та/або орендодавця про відмову у включені об’єкта до одного з Переліків;
передачі єдиного майнового комплексу в оренду із затвердженням додаткових умов оренди у разі необхідності.
3.2. Уповноважені органи управління з питань щодо:
включення до відповідних Переліків нерухомого майна комунальних підприємств закладів охорони здоров’я, закладів освіти, об’єктів спортивної інфраструктури в закладах освіти, закладів культури, об’єктів культурної спадщини, об’єктів для розміщення громадських організацій, площа яких складає більше 400 кв.м., погодження змісту оголошення про передачу комунального майна в оренду на аукціоні, у тому числі інформації про додаткові умови їх оренди;
погодження рішення балансоутримувача про відмову у включенні до одного   з Переліків;
погодження рішення балансоутримувача про  скасування або внесення змін до рішення про включення об’єкта до одного з Переліків;
 доцільності передачі в оренду єдиного майнового комплексу ;
надання згоди на зарахування витрат орендаря, здійснених на проведення капітального ремонту, в рахунок орендної плати один раз протягом строку оренди в порядку та межах, визначених Порядком передачі майна в оренду;
надання згоди на здійснення невід’ємних поліпшень комунального майна;
прийняття рішення про доцільність передачі майна в оренду;
погодження рішення балансоутримувача про намір передачі майна в оренду.
3.3. Орендодавці, з питань щодо:
виключення об’єкта із Переліку першого типу та включення об’єкта до Переліку другого типу з заявами на оренду від підприємств, установ і організацій, які мають право на отримання в оренду комунального майна відповідно до частини другої статті 15 Закону;
продовження договорів оренди комунального майна, укладених без проведення аукціону з підприємствами, установами і організаціями, які мають право на отримання в оренду комунального майна відповідно до частини другої статті 15 Закону; укладених з підприємствами, установами і організаціями, які надають соціально важливі послуги населенню, перелік яких визначений Кабінетом Міністрів України та Черкаською міською радою згідно із законодавством;
 надання згоди на здійснення невід’ємних поліпшень комунального майна;
не проведення аукціону і виключення об’єкта, щодо якого подана заява на оренду від установи і організації, передбачених частиною першою  статті 15 Закону, міських комунальних підприємств,  із Переліку першого типу, а також прийняття рішення про включення об’єкта до Переліку другого типу;
включення об’єкта до Переліку першого типу або відмову у включенні об’єкта до Переліку першого типу з підстав, передбачених статтею 7 Закону;
продовження договорів оренди комунального майна, в тому числі тих, що укладені та продовжуються вперше, за умови, якщо строк оренди за такими договорами становить п’ять років або менше; укладені без проведення аукціону з установами, організаціями, передбаченими частиною першою статті 15 Закону;
зарахування витрат орендаря, здійснених на проведення капітального ремонту, в рахунок орендної плати;
надання згоди на передачу майна в суборенду;
включення об’єкта до Переліку другого типу у випадках надання в оренду приміщень для розміщення органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших установ і організацій, діяльність яких фінансується за рахунок державного або місцевих бюджетів, Пенсійного фонду України та його органів;
визначення додаткових умов передачі майна в оренду;
надання згоди на здійснення ремонту, який дає право на зарахування витрат орендаря в рахунок орендної плати;
відмова у наданні згоди на здійснення ремонту, який дає право на зарахування витрат орендаря в рахунок орендної плати, якщо майно перебуває у задовільному стані і не вимагає додаткових поліпшень для здійснення орендарем виду діяльності, передбаченого договором оренди.
3.4. Балансоутримувачі з питань щодо:
наміру передачі майна в оренду;
відмови у включенні об’єкта до відповідного Переліку в разі наявності однієї з підстав, передбачених статтею 7 Закону;
надання згоди або відмову  у наданні згоди на здійснення ремонту за рахунок орендаря та на здійснення невід’ємних поліпшень;
надання згоди на зарахування витрат орендаря, здійснених на проведення капітального ремонту, в рахунок орендної плати один раз протягом строку оренди в порядку та межах, визначених Порядком передачі майна в оренду.
4. Розподіл коштів, отриманих від оренди комунального майна.
4.1. Орендна плата зараховується:
- за майно, орендодавцем якого є департамент економіки та розвитку - на відповідний рахунок департаменту економіки та розвитку. Після сплати департаментом економіки та розвитку ПДВ кошти в повному обсязі перераховуються до загального фонду міського бюджету, термін перерахування коштів до міського бюджету не пізніше 30 числа місяця за звітним;
- за майно, яке належить до комунальної власності територіальної громади міста Черкаси та здається в оренду бюджетними установами і організаціями, комунальними некомерційними підприємствами у сфері охорони здоров’я та іншими комунальними підприємствами, засновниками яких є територіальна громада м.Черкаси в особі Черкаської міської ради - на відповідні рахунки балансоутримувачів і залишається у їх розпорядженні, якщо інше не встановлено рішенням Черкаської міської ради про бюджет міста на відповідний рік.
- за майно, орендодавцями якого є виконавчі органи Черкаської міської ради (щодо нерухомого майна, площа якого перевищує 400 кв.м на одного балансоутримувача), яке передано їм до сфери управління, - на відповідні рахунки балансоутримувачів і залишається у їх розпорядженні, якщо інше не встановлено рішенням Черкаської міської ради про бюджет міста на відповідний рік.
4.2. Кошти, отримані від оренди єдиного майнового комплексу зараховуються до загального фонду міського бюджету.
5. Право на отримання в оренду комунального майна територіальної громади м.Черкаси без проведення аукціону мають підприємства, установи і організації, що надають соціально важливі послуги населенню, які визначені у Додатку до рішення.
6. Встановити, що договори оренди об’єктів міської комунальної власності, укладені до 01.02.2020, які продовжуються на новий термін без проведення аукціону, викладаються у формі, що відповідає типовому договору оренди, затвердженому рішенням Черкаської міської ради від 13.08.2020 №2-6002 «Про внесення змін до рішення Черкаської міської ради від 06.09.2012 № 3-1129 «Про порядок оренди майна, що належить до комунальної власності територіальної громади м.Черкаси». Договори оренди, які укладаються вперше, укладаються відповідно до примірного договору оренди, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 2020р. № 820 «Про затвердження примірних договорів оренди державного майна». Затвердити Додатковий перелік підприємств,  установ  і  організацій, що надають  соціально   важливі  послуги  населенню згідно з додатком до цього рішення.
7. Визнати рішення Черкаської міської ради від 24.12.2020 №2-50 «Про деякі питання оренди комунального майна територіальної громади міста Черкаси» таким, що втратило чинність.
8. Рішення набуває чинності з дня його офіційного оприлюднення .
9. Опублікувати дане рішення на офіційному сайті міської ради (http://www.rada.cherkasy.ua).
10. Контроль за виконанням рішення покласти на першого заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Тищенка С.О. та постійну комісію міської ради з питань бюджету та економічного розвитку (Гладкий Г. А.).
 
                 
                 
Міський голова         А.В.Бондаренко
           
 
 
 
Додаток   
 до рішення Черкаської міської ради 
 «Про деякі питання оренди комунального майна територіальної громади міста Черкаси»
 
Додатковий перелік підприємств,  установ  і  організацій, що
надають  соціально   важливі  послуги  населенню
 
      Для цілей отримання в оренду комунального майна територіальної громади м.Черкаси без проведення аукціону, а також застосування частини другої статті 18 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» підприємствами, установами і організаціями, що надають соціально важливі послуги населенню є:
                       
1. Заклади освіти, культури, фізичної культури і спорту територіальної громади міста Черкаси.
2.  Надавачі соціальних послуг, які надаються в порядку Закону України «Про соціальні послуги».
3. Державні та комунальні заклади охорони здоров’я, в тому числі, що діють в статусі комунальних некомерційних підприємств (крім аптек, аптечних пунктів).
4. Спілки ветеранів, що є громадськими організаціями, які сприяють проведенню ефективної соціальної політики щодо ветеранів війни та сімей загиблих.
5. Музеї, які утримуються за рахунок державного та місцевих бюджетів.
6. Органи самоорганізації населення (будинкові комітети, квартальні комітети, комітети мікрорайонів, тощо) міста Черкаси.
7. Комунальні підприємства, засновником яких є територіальна громада м.Черкаси в особі Черкаської міської ради.
 
 
  
 
Пояснювальна записка
до проєкту рішення міської ради «Про деякі питання оренди комунального майна територіальної громади міста Черкаси»
 
Пропонований проєкт рішення підготовлений департаментом економіки та розвитку з метою визначення орендодавців комунального майна територіальної громади м.Черкаси та суб’єктів прийняття рішень щодо орендних питань.
Суб’єктами орендних відносин, відповідно до Закону України «Про оренду державного та комунального майна» є представницький орган місцевого самоврядування або визначені ним органи такого представницького органу.
Прийняття цього рішення обумовлено необхідністю визначити повноваження орендодавців комунального майна та суб’єктів прийняття рішень щодо питань оренди.
ПОРІВНЯЛЬНА ТАБЛИЦЯ
 
№ п/п Зміст положення  чинного рішення від 24.12.2020 № 2-50 «Про деякі питання оренди комунального майна територіальної громади міста Черкаси» Зміст положення запропонованого проекту
1.1 3.1. Черкаська міська рада, у разі розгляду питань щодо:
Абзац 3
включення об’єктів комунальної власності до Переліку другого типу (крім випадків надання в оренду приміщень для розміщення громадських приймалень народних депутатів України і депутатів місцевих рад, комунальних закладів і установ, що фінансуються за рахунок місцевого бюджету, в тому числі комунальних некомерційних підприємств, приміщень для організації та проведення науково-практичних, культурних, мистецьких, громадських, суспільних та політичних заходів на строк, що не перевищує п’яти календарних днів протягом шести місяців, а також щодо приміщень, які надаються суб’єктам виборчого процесу для проведення публічних заходів (зборів, дебатів, дискусій)під час та на період виборчої кампанії);   
скасування рішення орендодавців про включення об’єкта до одного з Переліків;
про передачу єдиного майнового комплексу в оренду із затвердженням додаткових умов оренди у разі необхідності.
3.1. Черкаська міська рада, у разі розгляду питань щодо:
Абзац 3
включення об’єктів комунальної власності до Переліку другого типу у випадках надання в оренду приміщень для розміщення релігійних організацій для забезпечення проведення релігійних обрядів та церемоній; громадських організацій ветеранів для розміщення реабілітаційних установ для ветеранів; реабілітаційних установ для осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю для розміщення таких реабілітаційних установ;
 
 
 
 
 
 
 
 
скасування або зміни рішення орендодавців про включення об’єкта до одного з Переліків;
 
передачі єдиного майнового комплексу в оренду із затвердженням додаткових умов оренди у разі необхідності.
1.2 3.2. Уповноважені органи управління з питань щодо:
Абзац 3
 погодження балансоутримувача  про відмову у включенні до одного з Переліків;
Абзац 4
скасування або зміну рішення балансоутримувача  про відмову у включенні об’єкта до одного з Переліків;
 
3.2. Уповноважені органи управління з питань щодо:
Абзац 3
погодження рішення балансоутримувача про відмову у включенні до одного   з  Переліків;
 
Абзац 4
погодження рішення балансоутримувача про  скасування або внесення змін до рішення про включення об’єкта до одного з Переліків;                                                                                                        
Доповнено абзацами:
надання згоди на здійснення невід’ємних поліпшень комунального майна;
прийняття рішення про доцільність передачі майна в оренду;
погодження рішення балансоутримувача про намір передачі майна в оренду.
1.3 3.3 Орендодавці, з питань щодо
По тексту
 
3.3 Орендодавці, з питань щодо:
Доповнено абзацами:
включення об’єкта до Переліку другого типу у випадках надання в оренду приміщень для розміщення органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших установ і організацій, діяльність яких фінансується за рахунок державного або місцевих бюджетів, Пенсійного фонду України та його органів;
визначення додаткових умов передачі майна в оренду;
надання згоди на здійснення ремонту, який дає право на зарахування витрат орендаря в рахунок орендної плати;
відмова у наданні згоди на здійснення ремонту, який дає право на зарахування витрат орендаря в рахунок орендної плати, якщо майно перебуває у задовільному стані і не вимагає додаткових поліпшень для здійснення орендарем виду діяльності, передбаченого договором оренди.
1.4 3.4. Балансоутримувачі з питань щодо:
Абзац 4 
 надання згоди або відмови  у наданні згоди на здійснення ремонту за рахунок орендаря;
3.4. Балансоутримувачі з питань щодо:
Абзац 4 
надання згоди або відмови  у наданні згоди на здійснення ремонту за рахунок орендаря та на здійснення невід’ємних поліпшень;
 
 
Директор департаменту                                                                     Ірина УДОД