ОПИС ДОКУМЕНТУ

Автор:

Департамент архітектури та містобудування

Доповідач:

Департамент архітектури та містобудування

Підготував:

Департамент архітектури та містобудування

Галузь:

Галузева

Статус:

Новий проєкт

Дата:

16.06.2026

ДРУК ПРОЄКТУ РІШЕННЯ

ПРОЄКТ РІШЕННЯ № 3208-9-рд
Про розгляд електронної петиції від 25.04.2026 № Че/2794-еп щодо заборони хаотичної забудови центру міста Черкаси та відновлення і збереження об’єктів історичної архітектури

 
             
 
Проект рішення  
            № 3208-9-рд  
    ЧЕРКАСЬКА МІСЬКА РАДА      
                   
                   
Про розгляд електронної петиції від 25.04.2026 № Че/2794-еп щодо заборони хаотичної забудови центру міста Черкаси та відновлення і збереження об’єктів історичної архітектури            
     
 
             
                   
Розглянувши електронну петицію від 25.04.2026 № Че/2794-еп (вх. № Ко-5852-2 від 06.05.2026) щодо заборони хаотичної забудови центру міста Черкаси та відновлення і збереження об’єктів історичної архітектури, відповідно до ст. 23-1 Закону України «Про звернення громадян», рішення Черкаської міської ради від 28.01.2016 № 2-143 «Про електронні петиції», керуючись статтею 31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Черкаська міська рада
ВИРІШИЛА:
 
1. Електронну петицію від 25.04.2026 № Че/2794-еп щодо заборони хаотичної забудови центру міста Черкаси та відновлення і збереження об’єктів історичної архітектури підтримати частково, а саме:
1.1. щодо введення чіткого мораторію або обмеження на нове будівництво в історичному центрі Черкас до проведення комплексного містобудівного аналізу ― чинне законодавство України не передбачає введення мораторію на нове будівництво на рівні закону. Проте воно встановлює суворі обмеження та спеціальний дозвільний режим для будівельних робіт в історичних ареалах;
1.2. щодо проведення інвентаризації всіх історичних будівель та об’єктів архітектурної спадщини в центральній частині міста ― Черкаською міською радою у межах повноважень повною мірою вживаються заходи із проведення інвентаризації об’єктів культурної спадщини;
1.3. щодо розробки програми реставрації та відновлення цінних історичних будівель ― ключова фінансова відповідальність з реставрації, консервації та ремонту пам’яток культурної спадщини в Україні покладена пам’яткоохоронним законодавством на власника об’єкта. Відповідно п.1 ст. 24 Закону України «Про охорону культурної спадщини» власник або уповноважений ним орган, користувач зобов’язані утримувати пам’ятку в належному стані, своєчасно проводити ремонт, захищати від пошкодження, руйнування або знищення відповідно до цього Закону та охоронного договору;
 
 
1.4. щодо забезпечення громадського обговорення всіх нових проєктів забудови в центральній частині міста ― відповідно до ст. 21 Закону  України  «Про регулювання містобудівної діяльності» громадському обговоренню підлягають розроблені в установленому законодавством порядку проєкти містобудівної документації на місцевому рівні ― комплексних планів просторового розвитку територій територіальних громад, генеральних планів населених пунктів, а також детальних планів територій у межах та за межами населених пунктів.
2.   Контроль за виконанням рішення покласти на департамент архітектури та містобудування і постійну комісію міської ради з питань земельних відносин та архітектури (Роман МОТОРНИЙ).
                   
                   
Міський голова       Анатолій Бондаренко  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Пояснювальна записка
до проєкту рішення
 
«Про розгляд електронної петиції
від 25.04.2026 № Че/2794-еп щодо заборони хаотичної забудови центру міста Черкаси та відновлення і збереження об’єктів історичної архітектури»
 
Від мешканців міста надійшла петиція щодо заборони хаотичної забудови центру міста Черкаси та відновлення і збереження об’єктів історичної архітектури.
Загальна кількість осіб, які підписали електронну петицію ― 510 з 500 необхідних.
Для повного та всебічного розгляду справи повідомляємо наступне.
 
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
 
Відповідно до ст. 4 ЗУ «Про архітектурну діяльність» для створення об'єкта архітектури виконується комплекс робіт, який включає підготовку містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки.
Відповідно до змісту частини першої ст. 29 Закону України  «Про регулювання містобудівної діяльності» містобудівні умови та обмеження є частиною вихідних даних для проєктування об’єкта будівництва.
Тобто, проєктна документація на об’єкт будівництва замовляється після отримання містобудівних умов та обмежень.
В містобудівних умовах та обмеженнях забудови земельної ділянки враховуються містобудівні обмеження та вказані умови забудови, передбачені умови забудовнику вжити заходів, робіт та погоджень відповідно до чинного законодавства з метою дотримання законодавства у сфері охорони культурної спадщини.
Для об’єктів, розташованих в історичній частині міста, історичних ареалах, на магістралях та площах загальноміського значення, зазначається умова погодження містобудівного та архітектурного проєктного рішення об’єктів з головним архітектором міста, що передбачено ст. 14 ЗУ «Про архітектурну діяльність».
Згідно з п. 6 статті 31 Закону та ст. 4 ЗУ «Про архітектурну діяльність» проєктна документація на будівництво об’єктів не потребує погодження державними органами, органами місцевого самоврядування, їх посадовими особами, юридичними особами, утвореними такими органами.
 
За інформацією сектора охорони культурної спадщини департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради повідомляємо наступне.
Щодо інвентаризації усіх історичних будівель та об’єктів архітектурної спадщини в центральній частині міста: на державному обліку у межах Черкаської міської територіальної громади перебувають 12 пам’яток архітектури місцевого значення та 117 щойно виявлених об’єктів культурної спадщини за видом «архітектура».
Відповідно до рішення виконавчого комітету від 19.09.2023 № 1335 «Про утворення комісії для проведення періодичного моніторингу об’єктів культурної спадщини на території Черкаської територіальної громади» (далі - рішення) затверджено склад комісії для проведення періодичного моніторингу об’єктів культурної спадщини на території Черкаської територіальної громади.
З метою виконання повноважень органу місцевого самоврядування у сфері охорони культурної спадщини рішенням Черкаської міської ради від 15.08.2023
№ 45-6 «Про затвердження Програми охорони культурної спадщини міста Черкаси на 2023-2027 роки» (зі змінами) (далі - Програма) затверджено Програму, якою передбачена реалізація ряду заходів, зокрема і виготовлення облікової документації на пам’ятки та щойно виявлені об’єкти культурної спадщини, що розташовані у адміністративних межах Черкаської міської територіальної громади.
Виконавцями надання послуг з виготовлення облікової документації - фахівцями за відповідними напрямками згідно виду пам’яток, виготовляються
облікові картки, паспорти на об’єкти культурної спадщини, історичні довідки та складається акт візуального обстеження або акт стану збереження і здійснюється фотофіксація на момент складання облікової документації.
Комісією для проведення періодичного моніторингу об’єктів культурної спадщини на території Черкаської територіальної громади прийнято рішення проводити періодичний моніторинг комплексно із залученням відповідних фахівців, наукових установ статутна діяльність яких відповідає вимогам Порядку обліку об’єктів культурної спадщини, затвердженого наказом Міністерства культури та інформаційної політики України від 01.03.2024 № 158 (далі - Порядок) та паралельно із процесом виготовлення облікової документації (або облікової документації на виключення з переліку).
У 2024 році департаментом архітектури та містобудування Черкаської міської ради закуплено послуги із виготовлення облікової документації на 11 пам’яток архітектури, 17 щойно виявлених об’єкти культурної спадщини за видом «архітектура», що знаходяться у адміністративних межах Черкаської міської територіальної громади. Під час виконання завдань, передбачених договором із  надання послуг із виготовлення облікової документації підприємством об’єднанням громадян «Науково-дослідний інститут історії архітектури та містобудування» Громадської організації «Українське товариство охорони пам’яток історії та культури» проведено наукову роботу та подано пропозиції із внесення змін до назв об’єктів культурної спадщини, їх місцезнаходження та подано Картку виявленого об’єкта культурної спадщини на виявлений об’єкт культурної спадщини за адресою: вул. Хрещатик, 193/2, м. Черкаси.
На усі пам’ятки архітектури складено облікову документацію, акти візуального обстеження/акти стану збереження, матеріали фотофіксації та погоджено її Управлінням культури та охорони культурної спадщини Черкаської обласної державної адміністрації (далі - Управління).
У 2026 році у межах фінансування Програми проведено закупівлю послуг із  виготовлення облікової документації на всі пам’ятки історії, монументального мистецтва та 12 щойно виявлених об’єктів культурної спадщини за видом «архітектура». Зважаючи на викладене вище, Черкаською міською радою у межах повноважень повною мірою вживаються заходи із проведення інвентаризації об’єктів культурної спадщини.
Щодо програми реставрації та відновлення цінних історичних будівель: ключова фінансова відповідальність з реставрації, консервації та ремонту пам’яток культурної спадщини в Україні покладена пам’яткоохоронним законодавством на власника об’єкта.
Відповідно п.1 ст. 24 Закону України «Про охорону культурної спадщини» (далі - Закон) власник або уповноважений ним орган, користувач зобов’язані утримувати пам’ятку в належному стані, своєчасно проводити ремонт, захищати від пошкодження, руйнування або знищення відповідно до цього Закону та охоронного договору.
Згідно ст. 37 Закону - будівельні, меліоративні, шляхові та інші роботи, що можуть призвести до руйнування, знищення чи пошкодження об’єктів культурної спадщини, проводяться тільки після повного дослідження цих об’єктів за рахунок коштів замовників зазначених робіт.
Враховуючи зазначене вище, за рахунок коштів місцевого бюджету можуть проводитись роботи з реставрації, консервації і ремонту об’єктів культурної спадщини виключно комунальної форми власності.
 
Механізм проведення громадських слухань, які здійснюються в рамках процедури громадського обговорення проєкту містобудівної документації, метою  проведення яких є врахування громадських інтересів, визначається Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25 травня 2011 р. № 555 «Про затвердження Порядку проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проєктів містобудівної документації на місцевому рівні».
Цей Порядок (п. 1 Порядку) визначає механізм проведення громадських слухань щодо проектів містобудівної документації на місцевому рівні: комплексних планів просторового розвитку територій територіальних громад (далі - комплексні плани), генеральних планів населених пунктів, а також детальних планів територій у межах та за межами населених пунктів.
Затверджена міською радою містобудівна документація ― генеральний план міста Черкаси, затверджений рішенням Черкаської міської ради від 29.12.2011 № 3-505, план зонування території міста Черкаси, затверджений рішенням Черкаської міської ради від 04.12.2014 № 2-513 та внесення змін до генерального плану міста Черкаси (Актуалізація), затверджені рішенням Черкаської міської  ради  від  13.05.2021 № 5-318, оприлюднювались та підлягали громадському обговоренню, проходили відповідні громадські слухання з метою врахування як інтересів юридичних так і фізичних осіб, що передбачено ст. 21 Закону України  «Про регулювання містобудівної діяльності».
 
Враховуючи вищевикладене, відповідно до ст. 23-1 Закону України «Про звернення громадян», рішення Черкаської міської ради від 28.01.2016 № 2-143 «Про електронні петиції», електронну петицію від 25.04.2026 № Че/2794-еп щодо заборони хаотичної забудови центру міста Черкаси та відновлення і збереження об’єктів історичної архітектури підтримати частково.
 
Директор департаменту                                                                                   Артур САВІН

ДОДАТКИ

1 3208-9-рд 16.06.2026 петиція.pdf Переглянути