ПРОЄКТ РІШЕННЯ №
Про звернення до Верховної Ради України щодо внесення змін до деяких законодавчих актів з метою врегулювання питання притягнення до адміністративної відповідальності за порушення норм щодо захисту населення від шкідливого впливу шуму чи правил додержання тиші в населених пунктах і громадських місцях

| Проект рішення | ||||||||
| № | ||||||||
| ЧЕРКАСЬКА МІСЬКА РАДА | ||||||||
| |
||||||||
| Про звернення до Верховної Ради України щодо внесення змін до деяких законодавчих актів з метою врегулювання питання притягнення до адміністративної відповідальності за порушення норм щодо захисту населення від шкідливого впливу шуму чи правил додержання тиші в населених пунктах і громадських місцях | ||||||||
|
Відповідно до статті 19 Конституції України, статей 26, 59 «Про місцеве самоврядування в Україні», враховуючи пропозиції постійної депутатської комісії з питань гуманітарної та соціальної політики Черкаської міської ради від 10.12.2025, Черкаська міська рада
ВИРІШИЛА:
|
||||||||
| Звернення Черкаської міської ради
до Верховної Ради України щодо внесення змін до деяких законодавчих актів з метою врегулювання питання притягнення до адміністративної відповідальності за порушення норм щодо захисту населення від шкідливого впливу шуму чи правил додержання тиші в населених пунктах і громадських місцях Останнім часом значно збільшилася кількість звернень громадян до Черкаської міської ради та її виконавчих органів щодо врегулювання питання пов’язаного із надмірним шумом, що створюється суб’єктами господарювання та виступами вуличних музикантів в громадських місцях на території міста. Ці звернення направляються у зв’язку з порушенням допустимого рівня шуму. Такого роду звернення масового надходять також і до місцевого управління поліції, потребуючи своєчасного та належного реагування на них.
Від імені Черкаської міської радиРазом з тим, за приписами Основного Закону України (стаття 19 Конституції України) органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Чинні норми Закону України «Про систему громадського здоров`я» передбачають, що органи державної влади, органи місцевого самоврядування, суб`єкти господарювання та громадяни під час здійснення будь-яких видів діяльності з метою запобігання утворенню шуму і зменшення його шкідливого впливу на здоров`я людини зобов`язані, зокрема, вживати заходів для недопущення упродовж доби перевищення рівнів шуму, встановлених державними медико-санітарними нормативами, у таких приміщеннях і на таких територіях (захищених об`єктах), зокрема як, у приміщеннях житлових будинків і на прибудинковій території; у приміщеннях інших будівель і споруд, в яких постійно чи тимчасово перебувають люди. Шум на захищених об`єктах під час здійснення будь-яких видів діяльності не повинен перевищувати рівні, встановлені державними медико-санітарними нормативами для відповідного часу доби (частини 2 вказаної статті). Також підпунктом 2 пункту «б» статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що до відання виконавчих органів міських рад належать повноваження на здійснення відповідно до законодавства контролю за належною експлуатацією та організацією обслуговування населення підприємствами житлово-комунального господарства, торгівлі та громадського харчування, побутового обслуговування, транспорту, зв'язку, за технічним станом, використанням та утриманням інших об'єктів нерухомого майна усіх форм власності, за належними, безпечними і здоровими умовами праці на цих підприємствах і об'єктах; прийняття рішень про припинення дії наданого ними дозволу на експлуатацію об'єктів у разі порушення нормативно-правових актів з охорони праці, екологічних, санітарних правил, інших вимог законодавства. Згідно з пунктом 44 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» міські ради на пленарних засіданнях вирішують питання встановлення відповідно до законодавства правил додержання тиші в громадських місцях, за порушення яких передбачена адміністративна відповідальність. Але фактично ці Правила будуть належним чином працювати лише у випадку забезпечення дієвого контролю за їх дотриманням. Стаття 182 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП) передбачає відповідальність у вигляді попередження або у вигляді штрафу за порушення вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів щодо захисту населення від шкідливого впливу шуму чи правил додержання тиші в населених пунктах і громадських місцях. Наприклад, забороняється перевищувати рівень шуму, що встановлений нормами для відповідного часу доби, при здійсненні будь-яких видів діяльності: у нічний час (з 22:00 до 8:00) гучний спів і викрики, користування звукопідсилюючою апаратурою та іншими джерелами побутового шуму, проведення салютів, феєрверків, використання піротехнічних засобів. Статтею 255 КУпАП визначено, що протоколи за вищевказане адміністративне правопорушення мають право складати органи Національної поліції. Водночас, у органів Національної поліції відсутнє відповідне технічне обладнання для виміру рівня шуму, що передує складанню адміністративного протоколу, оскільки працівникам Національної поліції не надано право на таке вимірювання. Таким обладнанням забезпечені лише працівники органів Держпродспоживслужби. Втім й органи місцевого самоврядування фактично не мають повноважень з вимірювання і складання протоколу про адміністративне правопорушення. Не зважаючи на всі перелічені правові норми, питання захисту населення від шкідливого рівня шуму наразі є недостатньо врегульованим. Окрім того, на сьогодні у більшості державних органів відсутня можливість для виконання функцій, покладених на них, а також відсутні повноваження для здійснення планових та позапланових перевірок дотримання вимог законодавства у відповідних сферах. Так, Держпродспоживслужбою, яка є державним контролюючим органом у сфері забезпечення санітарно-епідеміологічного благополуччя населення, на період воєнного стану, припинено проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) (постанова Кабінету Міністрів України від 13.03.2022 № 303). Зважаючи на викладене вище Черкаська міська рада звертається до Верховної Ради України з проханням внести зміни до пункту до статті 40 Закону України «Про Національну поліцію», доповнивши цю статтю пунктом 6 наступного змісту: «спеціальні технічні прилади для вимірювання рівня звуку/звукового тиску». Іншим варіантом вирішення ситуації на законодавчому рівні є розширення повноважень органів місцевого самоврядування у цій сфері шляхом внесення змін до статті 255 Кодексу України про адміністративні правопорушення доповнивши пункт 2 цієї статті словами та цифрами «статті 182». Такі зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення України нададуть певним посадовим особам органів місцевого самоврядування повноваження на складання протоколів про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 182 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Джерелом доказів в цьому випадку будуть дані, зафіксовані спеціальним технічним приладом для вимірювання рівня звуку/звукового тиску, а протокол лише фіксує факт застосування приладу та отримані дані. Тому просимо внести відповідні зміни до Законів України «Про систему громадського здоров`я», «Про місцеве самоврядування в Україні» доповнивши їх положеннями, що надають право органам місцевого самоврядування на вимірювання рівня звуку/звукового тиску спеціальним на те приладом. Міський голова Анатолій БОНДАРЕНКО |
||||||||
Пояснювальна записка
до проєкту рішення Черкаської міської ради
«Про звернення Черкаської міської ради до Верховної Ради України
про внесення змін до деяких законодавчих актів з метою врегулювання питання притягнення до адміністративної відповідальності за порушення норм щодо захисту населення від шкідливого впливу шуму чи правил додержання тиші в населених пунктах і громадських місцях
Останнім часом значно збільшилася кількість звернень громадян до Черкаської міської ради та її виконавчих органів щодо врегулювання питання пов’язаного із надмірним шумом, що створюється суб’єктами господарювання та виступами вуличних музикантів в громадських місцях на території міста. Ці звернення направлялися у зв’язку з порушенням допустимого рівня шуму. В свою чергу, на адресу місцевої поліції постійно надходять повідомлення від громадян з приводу захисту населення від шкідливого впливу шуму в місті та громадських місцях. У зв’язку з цим, посадовими особами виконавчих органів Черкаської міської ради розроблено проект Правил додержання тиші на території Черкаської міської територіальної громади. Згідно з пунктом 44 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» міські ради на пленарних засіданнях вирішують питання встановлення відповідно до законодавства правил додержання тиші в громадських місцях, за порушення яких передбачена адміністративна відповідальність.
Відповідальним за розроблення вказаного проекту рішення про затвердження Правил додержання тиші на території Черкаської міської територіальної громади є департамент управління справами та юридичного забезпечення Черкаської міської ради. Вказаний проект рішення пройшов всі етапи проходження нормативно-правових актів, які підпадають під дію Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності». З огляду на це підготовлений проєкт рішення про затвердження Правил додержання тиші на території Черкаської міської територіальної громади
Під час розгляду вказаного проєкту рішення постійною депутатською комісією з питань гуманітарної та соціальної політики Черкаської міської ради надано пропозицію підготувати та подати на розгляд міської ради проєкт рішення про звернення Черкаської міської ради до Верховної Ради України щодо правового регулювання повноважень правоохоронних органів та органів місцевого самоврядування в частині контролю та притягнення до адміністративної відповідальності за порушення правил додержання тиші на території Черкаської міської територіальної громади.
Тому, департаментом управління справами та юридичного забезпечення Черкаської міської ради на виконання пропозиції постійної депутатської комісії з питань гуманітарної та соціальної політики Черкаської міської ради підготовлено проєкт рішення міської ради «Про звернення Черкаської міської ради до Верховної Ради України про внесення змін до деяких законодавчих актів з метою врегулювання питання притягнення до адміністративної відповідальності за порушення вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів щодо захисту населення від шкідливого впливу шуму чи правил додержання тиші в населених пунктах і громадських місцях.
В.о. директора департаменту
управління справами та юридичного
забезпечення Черкаської міської ради Катерина ПИДОРИЧ

