ОПИС ДОКУМЕНТУ

Автор:

Департамент управління справами та юридичного забезпечення

Доповідач:

Департамент управління справами та юридичного забезпечення

Підготував:

Департамент управління справами та юридичного забезпечення

Галузь:

Галузева

Статус:

Чинний

Дата:

15.01.2025

ДРУК ПРОЄКТУ РІШЕННЯ

ПРОЄКТ РІШЕННЯ № 2712-9-рд
ро розгляд електронної петиції № Че/2395-еп «Про негайну відставку Юрія Тренкіна»

Проєкт рішення
№ 2712-9-рд
 
 
 
ЧЕРКАСЬКА МІСЬКА РАДА
Про розгляд електронної петиції № Че/2395-еп «Про негайну відставку Юрія Тренкіна»
Розглянувши електронну петицію, подану 06.01.2025 за № Че/2395-еп «Про негайну відставку Юрія Тренкіна», відповідно до статей 25, 50, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Порядку розгляду електронної петиції, адресованої Черкаській міській раді, затвердженого рішенням Черкаської міської ради від 28.01.2016 № 2-143, керуючись статтею 231 Закону України «Про звернення громадян», Черкаська міська рада
 
ВИРІШИЛА:
 
1. Електронну петицію, подану 06.01.2025 за № Че/2395-еп «Про негайну відставку Юрія Тренкіна», не підтримати.

2. Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію з питань регламенту, охорони здоров’я та житлово-комунального господарства Черкаської міської ради (Араік Мкртчян).
 
 
Міський голова                                                                                             Анатолій БОНДАРЕНКО
 
 
 
Пояснювальна записка до проєкту рішення Черкаської міської ради
«Про розгляд електронної петиції
«Про негайну відставку Юрія Тренкіна»
 
За результатами розгляду електронної петиції № Че/2395-еп, поданої Наталією Юріна-Вернидуб 06.01.2025 (вх. № Ко-155-2 від 09.01.2025) щодо так званої «негайної відставки» Юрія Тренкіна з посади секретаря Черкаської міської ради у зв’язку з його нездатністю забезпечити ефективне виконання своїх обов’язків, підготовлено проєкт рішення Черкаської міської ради, яким пропонується не підтримати зазначену електронну петицію, враховуючи наступне.
Згідно зі статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» секретар міської ради працює в раді на постійній основі. Секретар ради обирається радою з числа її депутатів на строк повноважень ради за пропозицією міського голови.
У зв’язку з ухваленням 10.12.2020 Черкаською міською радою рішення за № 1-3 «Про обрання Тренкіна Ю.В. секретарем Черкаської міської ради», з 15.12.2020 Тренкін Юрій Васильович приступив до служби в органах місцевого самоврядування для виконання повноважень секретаря Черкаської міської ради, відповідно до розпорядженням міського голови від 14.12.2020 № 491-р/к/.
Частиною 3 статті 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що секретар міської ради:
1) у випадку, передбаченому частиною першою статті 42 цього Закону, здійснює повноваження сільського, селищного, міського голови;
2) скликає сесії ради у випадках, передбачених частиною шостою статті 46 цього Закону; повідомляє депутатам і доводить до відома населення інформацію про час і місце проведення сесії ради, питання, які передбачається внести на розгляд ради;
3) веде засідання ради та підписує її рішення у випадках, передбачених частиною шостою статті 46 цього Закону;
4) організує підготовку сесій ради, питань, що вносяться на розгляд ради, забезпечує оприлюднення проектів рішень ради відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» та інших законів;
5) забезпечує своєчасне доведення рішень ради до виконавців і населення, організує контроль за їх виконанням, забезпечує оприлюднення рішень ради відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації», забезпечує офіційне оприлюднення рішень ради, які відповідно до закону є регуляторними актами, а також документів, підготовлених у процесі здійснення радою регуляторної діяльності, та інформації про здійснення радою регуляторної діяльності;
6) за дорученням міського голови координує діяльність постійних та інших комісій ради, дає їм доручення, сприяє організації виконання їх рекомендацій;
7) сприяє депутатам ради у здійсненні їх повноважень;
8) організує за дорученням ради відповідно до законодавства здійснення заходів, пов'язаних з підготовкою і проведенням референдумів та виборів до органів державної влади і місцевого самоврядування;
9) забезпечує зберігання у відповідних органах місцевого самоврядування офіційних документів, пов'язаних з місцевим самоврядуванням відповідної територіальної громади, забезпечує доступ до них осіб, яким це право надано у встановленому порядку;
10) вирішує за дорученням сільського, селищного, міського голови або відповідної ради інші питання, пов'язані з діяльністю ради та її органів.
Частиною 5 статті 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що повноваження секретаря міської ради можуть бути достроково припинені за рішенням відповідної ради.
Варто зауважити, що норми чинного законодавства не містять поняття «відставки» секретаря міської ради. Саме по собі поняття «відставка» розуміється як припинення державної або прирівняної до неї служби службовцем, який займає посаду, за його власною письмовою заявою, а не шляхом звільнення такої особи іншою посадовою особою, чи органом, що її призначив.
Разом з тим, статтею 20 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» встановлені підстави припинення служби в органах місцевого самоврядування, які можуть бути як загальними, що передбачені Кодексом законів про працю України, так і спеціальними, що визначені Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», цим та іншими законами України, а також у разі: порушення посадовою особою місцевого самоврядування Присяги, передбаченої статтею 11 цього Закону; порушення умов реалізації права на службу в органах місцевого самоврядування (стаття 5 цього Закону); виявлення або виникнення обставин, що перешкоджають перебуванню на службі, чи недотримання вимог, пов`язаних із проходженням служби в органах місцевого самоврядування (стаття 12 цього Закону); досягнення посадовою особою місцевого самоврядування граничного віку перебування на службі в органах місцевого самоврядування (стаття 18 цього Закону).
Як вище зазначалося, секретар ради обирається радою з числа її депутатів на строк повноважень ради за пропозицією міського голови, тобто слід також враховувати підстави дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради. Такі підстави визначені статтею 5 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад». За частиною 1 цієї статті повноваження депутата місцевої ради припиняються достроково за наявності перелічених підстав, засвідчених офіційними документами, без прийняття рішення відповідної ради у разі:
1) його відкликання за народною ініціативою у встановленому цим Законом порядку;
3) припинення його громадянства України або виїзду на постійне проживання за межі України;
4) обрання або призначення його на посаду, зайняття якої згідно з Конституцією України і законом не сумісне з виконанням депутатських повноважень;
5) обрання його депутатом іншої місцевої ради;
6) визнання його судом недієздатним або безвісно відсутнім;
7) набрання законної сили обвинувальним вироком суду, за яким його засуджено до позбавлення волі, або набрання законної сили рішенням суду, яким його притягнуто до відповідальності за вчинення корупційного правопорушення або правопорушення, пов’язаного з корупцією, та застосовано покарання або накладено стягнення у виді позбавлення права займати посади або займатися діяльністю, що пов’язані з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування;
7-1) набрання законної сили рішенням суду про визнання його активів чи активів, набутих за його дорученням іншими особами або в інших передбачених статтею 290 Цивільного процесуального кодексу України випадках, необґрунтованими та їх стягнення в дохід держави;
8) його смерті.
Відповідно до частини 2 статті 5 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» повноваження депутата місцевої ради можуть припинятися достроково також за рішенням відповідної ради у зв'язку:
1) з набранням законної сили обвинувальним вироком суду, за яким його засуджено до покарання, не пов'язаного з позбавленням волі;
2) з особистою заявою депутата місцевої ради про складення ним депутатських повноважень;
3) з несплатою аліментів на утримання дитини, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за дванадцять місяців з дня пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання.
Окрім цього, посадові особи місцевого самоврядування, крім посадових осіб, зазначених у частині 2 статті 20 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», яких притягнуто до відповідальності за корупційні правопорушення, підлягають звільненню з посади у порядку, визначеному Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні». Оскільки секретар міською ради Юрій Тренкін не притягувався до відповідальності за корупційні порушення та не внесений до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення, підстави для його звільнення за цією нормою відсутні.
А загалом, в електронній петиції про відставку секретаря Черкаської міської ради Юрія Тренкіна не зазначено достатніх підстав або мотивів припинення повноважень. Зокрема той перелік завдань, який нібито не виконав секретар міської ради, не відноситься до його повноважень, що визначені частиною 3 статті 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Також не зазначено жодної передбаченої чинним законодавством підстави припинення публічної служби, яка б давала можливість прийняти обґрунтоване рішення про припинення повноважень секретаря ради.
Однією з вимог електронної петиції № Че-2395-еп про негайну відставку Юрія Тренкіна з посади секретаря Черкаської міської ради вказано проведення незалежного аудиту діяльності секретаря міської ради за час його перебування на посаді.
Наразі чинним законодавством України не передбачено проведення незалежних аудитів діяльності посадових осіб місцевого самоврядування, зокрема секретаря міської ради та не встановлено хто саме та в якому порядку має здійснювати такий аудит. В свою чергу, з метою підвищення ефективності діяльності посадових осіб місцевого самоврядування проводиться їх атестація, під час якої оцінюються результати роботи, ділові та професійні якості, виявлені працівниками при виконанні обов'язків, визначених типовими професійно-кваліфікаційними характеристиками посад і відображених у посадових інструкціях (постанова Кабінету Міністрів України від 26.10.2001 № 1440). Водночас, як визначено в абзаці 2 пункті 2 цієї Постанови, не підлягають атестації міські голови, секретарі міських рад, старости, працівники патронатної служби та ін.
Беручи до уваги відсутність належного обґрунтування зазначеної петиції, підготовлено проєкт рішення, яким пропонується не підтримати петицію.
 
В.о. директора департаменту                                                Катерина ПИДОРИЧ
 

ДОДАТКИ

1 2712-9-рд 15.01.25 Петиція.pdf Переглянути