ОПИС ДОКУМЕНТУ
|
Автор:
Департамент архітектури та містобудування |
|
| Статус: | Чинний |
|---|---|
| Сесія: | XCI |
| Скликання: | IX |
| Проголосовано: | В цілому |
| Рішення: | Прийнято |
| Проголосовано: | 18.12.2025 |
| Дата прийняття: | 18.12.2025 |
| Підготував: | Департамент архітектури та містобудування |
| Галузь: | Земельна |
РЕЗУЛЬТАТИ ГОЛОСУВАННЯ
- Підтримали
34
- Не підтримали
0
- Утримались
0
- Не голосували
3
- Відсутні
3
РІШЕННЯ: № 91-5
Про відмову в погодженні проекту землеустрою щодо встановлення меж території Будищенської сільської територіальної громади Черкаського району Черкаської області

| ЧЕРКАСЬКА МІСЬКА РАДА | ||||||||||
| Дев’яносто перша сесія | ||||||||||
| РІШЕННЯ | ||||||||||
| Від | 18.12.2025 | № | 91-5 | |||||||
| м. Черкаси | ||||||||||
| Про відмову в погодженні проекту землеустрою щодо встановлення меж території Будищенської сільської територіальної громади Черкаського району Черкаської області | ||||||||||
|
На виконання постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 26.11.2025 (справа № 580/3422/25), враховуючи звернення Державного підприємства «Черкаський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» № 657-25 від 11.12.2025 (вх. № 37796-01-25 від 11.12.2025) про розгляд проекту землеустрою щодо встановлення меж території Будищенської сільської територіальної громади Черкаського району Черкаської області, відповідно до статей 12 та 186 глави 26 Земельного кодексу України, статей 9, 19, 25, 30, 46 Закону України «Про землеустрій», пунктів 34, 41 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», враховуючи рішення Черкаської міської ради від № 51-116 від 18.01.2024 «Про погодження проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальної одиниці міста Черкаси» та від 29.12.2011 року № 3-505 «Про затвердження Генерального плану міста Черкаси», ст. 25 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», Черкаська міська рада
ВИРІШИЛА: 1. Відмовити Будищенській сільській територіальній громаді Черкаського району Черкаської області в погодженні проекту землеустрою щодо встановлення меж території Будищенської сільської територіальної громади Черкаського району Черкаської області з наступних причин: 1.1. Черкаською районною радою ухвалено рішення від 06.05.1993 № 12-21 «Про затвердження проектів формування територій і встановлення меж сільських та селищної Рад народних депутатів та сільських населених пунктів в їх адміністративних межах». Порядок встановлення та зміни меж адміністративно-територіальних одиниць в 1993 році було врегульовано Положенням про порядок вирішення питань адміністративно-територіального устрою Української РСР, затвердженим Указом Президії Верховної Ради Української РСР від 12.03.1981 року № 1654-X, яке діяло аж до моменту набрання чинності Законом України «Про порядок вирішення окремих питань адміністративно-територіального устрою України» (26.01.2024). Відповідно до пункту 4 згаданого Положення, утворення і ліквідація сільрад, встановлення і перенесення їх адміністративних центрів, встановлення і зміна меж сільрад проводяться виконавчим комітетом обласної Ради народних депутатів за поданням виконавчих комітетів відповідних районних, міських (міст обласного підпорядкування) Рад народних депутатів. Як вбачається з тексту рішення Черкаської районної ради народних депутатів від 06.05.1993 № 12-21 ним було лише затверджено проекти формування територій. Однак, для установлення меж відповідних сільських рад виконавчий комітет Черкаської районної ради після затвердження проектів мав звернутись із поданням до виконавчого комітету Черкаської обласної Ради народних депутатів, чого ним зроблено не було. Таким чином, рішенням Черкаської районної Ради народних депутатів від 06.05.1993 № 12-21 не може вважатись документом про встановлення меж сільських рад, адже такими повноваженнями був наділений виключно виконавчий комітет Черкаської обласної Ради народних депутатів. Вказане рішення порушує інтереси територіальної громади міста Черкаси, оскільки не може пляж і суходіл знаходитись у межах міста, а примикаюче до суходолу водна поверхня – у межах сусіднього населеного пункту. Вказане ускладнює процедуру адміністрування відповідними територіями, не дозволяє належним чином виконувати приписи природоохоронного законодавства, створює правову невизначеність та дуалізм правозастосування на таких територіях. Включення частини територій до складу Будищенської громади суперечить стратегічним документам розвитку міста, які визначають потребу у збереженні та формуванні єдиного міського простору, рекреаційних територій та захисних зон узбережжя Дніпра. Проектом не враховано встановлені діючими законами режими використання земель водного фонду та прибережно-захисних смуг Кременчуцького водосховища, що суперечить ст. 58, 59 Земельного кодексу України та ст. 88 Водного кодексу України. Окрім того, відповідно до постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 01.05.2025 по справі № 580/5944/24, при розгляді апеляційної скарги Руськополянської сільської ради на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 28.11.2024 у справі за адміністративним позовом Руськополянської сільської ради до Черкаської міської ради про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії, суд прийшов до наступних висновків: «Також, колегія суддів зауважує, що рішення Черкаської районної ради народних депутатів від 06.05.1993 № 12-21 прийнято всупереч п. 4 Положенням про порядок вирішення питань адміністративно-територіального устрою Української РСР, затвердженим Указом Президії Верховної Ради Української РСР від 12.03.1981 №1654-X, яким визначалося, що встановлення і зміна меж сільрад проводяться виконавчим комітетом обласної Ради народних депутатів за поданням виконавчих комітетів відповідних районних, міських (міст обласного підпорядкування) Рад народних депутатів.». 1.2. У проекті не враховано межі та зони обслуговування об’єктів інженерної інфраструктури, транспортного сполучення, ліній електропередач, які експлуатуються підприємствами м. Черкаси. Запропоновані межі створюють ризики порушення експлуатації об’єктів інженерного захисту міста. 2. Контроль за виконанням рішення покласти на департамент архітектури та містобудування Черкаської міської ради (Артур Савін) та постійну комісію міської ради з питань земельних відносин та архітектури (Роман Моторний). |
||||||||||
| Секретар міської ради | Юрій ТРЕНКІН | |||||||||

