ПРОЄКТ РІШЕННЯ № 2510-9-рд

              Проєкт рішення  
            № 2510-9-рд  
    ЧЕРКАСЬКА МІСЬКА РАДА      
                 
                   
Про затвердження Програми створення страхового фонду документації Черкаської міської територіальної громади на 2024-2028 роки          
                   
Відповідно до статей 4, 23 Закону України «Про страховий фонд документації України», постанови Кабінету Міністрів України від 13.03.2002                   № 320 «Про затвердження Положення про порядок формування, ведення та використання обласного (регіонального) страхового фонду документації», на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 16.02.2024 № 137-р «Про затвердження плану пріоритетних дій Уряду на 2024 рік» та розпорядження Черкаської обласної військової адміністрації від 25.01.2024 № 30 «Про формування та ведення страхового фонду документації Черкаської області в 2024-2027 роках», керуючись пунктом 22 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», з метою забезпечення органів місцевого самоврядування, юридичних осіб документами страхового фонду документації (далі - СФД) для проведення будівельних (відбудовчих), аварійно-рятувальних та аварійно-відновлювальних робіт під час ліквідування надзвичайних ситуацій та в особливий період, а також для збереження об’єктів культурної спадщини на випадок втрати або псування документації та документації для їх реставрації, Черкаська міська рада
 
ВИРІШИЛА:
 
1.  Затвердити Програму створення страхового фонду документації Черкаської міської територіальної громади на 2024-2028 роки (додається).
2. Координацію робіт щодо формування, ведення та використання міського страхового фонду документації покласти на департамент управління справами та юридичного забезпечення Черкаської міської ради (Катерина Пидорич).
3. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію з питань житлово-комунального господарства, транспорту та екології (Карина Абрамова).
 
 
 
Міський голова
 
 
       
Анатолій БОНДАРЕНКО
 
       


Пояснювальна записка
до проєкту рішення Черкаської міської ради
«Про затвердження Програми створення страхового фонду документації Черкаської міської територіальної громади на 2024-2028 роки»
 
 
Проєкт рішення Черкаської міської ради «Про затвердження Програми створення міського страхового фонду документації на 2024-2028 роки» розроблений на підставі статей 23, 24 Закону України «Про страховий фонд документації України», пунктів 2, 8 постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2002 р. № 320 «Про затвердження Положення про порядок формування, ведення та використання обласного (регіонального) страхового фонду документації» та на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2024 р. № 137-р «Про затвердження плану пріоритетних дій Уряду на 2024 рік» та розпорядження Черкаської обласної військової адміністрації від 25 січня 2024 р. № 30 «Про формування та ведення страхового фонду документації Черкаської області в 2024-2027 роках».
Метою прийняття рішення є створення СФД Черкаської міської територіальної громади на об’єкти життєзабезпечення громади, що допоможе скоординувати організаційну та інформаційну взаємодію при ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, підвищити оперативність робіт та зменшити витрати на ліквідацію та усунення наслідків надзвичайних подій.
Це рішення регулює сферу координації робіт зі створення, формування, ведення та використання страхового фонду документації.
В результаті виконання «Програми» буде розпочато створення страхового фонду документації на об’єкти життєзабезпечення громади та на об’єкти культурної спадщини Черкащини.
 
 
В.о. директора департаменту управління
справами та юридичного забезпечення                       Катерина ПИДОРИЧ
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ЗАТВЕРДЖЕНО
рішенням Черкаської міської ради
від ______________ № ___________
 
Програма створення страхового фонду документації
Черкаської міської територіальної громади на 2024-2028 роки
 
1. Загальні положення
 
На сучасному етапі розвитку держави в умовах світової фінансово-економічної кризи, мережевого тероризму, значної кількості локальних війн та конфліктів та у зв’язку з повномасштабною збройною агресією російської федерації проти України актуальним постає питання забезпечення національної безпеки.
Серед основних функцій системи забезпечення національної безпеки вбачають:
здійснення комплексу оперативних і довгочасних заходів щодо попередження та нейтралізації загроз;
створення й підтримання в готовності сил і засобів забезпечення національної безпеки у повсякденних умовах або при надзвичайних ситуаціях;
здійснення системи заходів щодо сталого функціонування об’єктів безпеки у регіонах, які постраждали в результаті збройної агресії російської федерації та виникнення надзвичайної ситуації.
Закон України «Про національну безпеку України» визначає пріоритетність національних інтересів. Адже на сьогодні в умовах зовнішньої агресії з боку російської федерації та внутрішніх загроз, пов’язаних з підвищенням рівня природно-технічної небезпеки і ризиком виникнення надзвичайних ситуацій, національні інтереси як ніколи перебувають в небезпеці та під загрозою, тому важливим є спроможність оперативно відновити виробництво потрібної продукції, відбудувати об’єкти цивільного та оборонного призначення, систем життєзабезпечення населення тощо. Саме з цією метою діє страховий фонд документації (далі – СФД). Система СФД є невід’ємною складовою національної безпеки і створена для забезпечення реалізації національних інтересів України, її безпеки у сфері надійного збереження інформаційного ресурсу країни. Отже, страховий фонд документації є тим ресурсом, що призначений для забезпечення інформаційної складової національної безпеки, який має забезпечити збереження стратегічно важливої інформації, потрібної для відновлення у випадку втрати або псування оригіналів документів.
Документація, яка зберігається у традиційній формі (на паперових носіях), постійно піддається ризику бути втраченою внаслідок природних катастроф, війн, техногенних аварій, пожеж тощо.
Формування СФД є не тільки вимогою сьогодення, а і елементом інформаційної системи складової національної безпеки нашої держави, впевненості у завтрашньому дні, особливо в умовах війни, надзвичайних ситуацій, техногенних катастроф, що підвищує здатність до швидкого самовідродження в екстремальних умовах тощо.
Для прийняття рішень та оперативного реагування на складні метеорологічні ситуації, аварії та інші катаклізми, які можуть загрожувати життю населення на території області, органи влади повинні мати необхідні матеріально-технічні ресурси, у тому числі і СФД на об’єкти, які є важливими для життєзабезпечення даної території, а також вживати запобіжних заходів щодо збереження історико-культурної спадщини.
Створення СФД допоможе координувати організаційну та інформаційну взаємодію при запобіганні чи ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, підвищити оперативність робіт, зменшити витрати на ліквідацію та усунення наслідків надзвичайних ситуацій.
 
2. Мета програми
 
Основною метою Програми створення СФД Черкаської міської територіальної громади на 2024-2028 роки є реалізація державної політики у сфері формування, ведення та використання СФД, забезпечення формування СФД Черкаської міської територіальної громади, що дозволить довгостроково і надійно зберігати документи СФД для забезпечення користувачів (органів місцевого самоврядування, комунальних підприємств та інших підприємств, установ, закладів, організацій незалежно від форм власності та підпорядкування – постачальників документації) їх повнорозмірними паперовими копіями  у випадку відсутності, втрати, псування або недоступності оригіналів документів для проведення відбудовчих, аварійно-рятувальних та аварійно-відновлювальних робіт під час ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, для збереження пам'яток культурної спадщини, а також для організації виробництва продукції (Додаток 1).
 
3. Визначення проблеми, на розв’язання якої спрямована програма
 
Забезпечення органів місцевого самоврядування, постачальників документів, інших юридичних осіб, які використовують СФД, документами СФД здійснюється шляхом виконання комплексу організаційних, управлінських та практичних заходів, зокрема:
забезпечення документацією для проведення відбудовчих робіт під час ліквідації наслідків війни, надзвичайних ситуацій та відбудовчих робіт на об’єктах і спорудах систем життєзабезпечення і транспортних зв’язків, об’єктах промислового і цивільного призначення у разі втрати або неможливості отримання проєктної документації будівництва на них;
проведення відбудовчих робіт (реставрація, ремонт, музеєфікація) на об’єктах культурної спадщини, зруйнованих в умовах надзвичайних ситуацій, а також внаслідок природного старіння конструкцій;
відтворення об’єктів культурної спадщини і документації на них, а також культурних цінностей – у разі втрати оригіналів, а також їх реставрація у разі пошкодження оригіналів;
відновлення рідкісних книг у разі втрати оригіналів, а також їх реставрація внаслідок пошкодження оригіналів.
 
4. Перелік завдань Програми.
 
Правовою основою для визначення завдань і заходів Програми є Конституція України, чинне законодавство у сфері цивільного захисту та інші акти законодавства.
Серед пріоритетних дій (кроків), затверджених Урядом на 2024 рік, визначено формування фонду документації на продукцію оборонного і мобілізаційного призначення для зменшення витрат часу на забезпечення користувачів копіями  документів СФД України, у тому числі для поставлення на виробництво виробів та відбудови об’єктів мобілізаційного і оборонного призначення (розпорядження Кабінету Міністрів України від 16.02.2024 № 137-р «Про затвердження плану пріоритетних дій Уряду на 2024 рік»).  
Основними завданнями Програми є створення СФД:
- на продукцію господарського призначення, яка має важливе значення для сталого функціонування економіки міста, для організації виробництва продукції у разі втрати або неможливості отримання документів до неї.
- на об’єкти будівництва для проведення відбудовчих робіт під час ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій та відбудовчих робіт на об’єктах систем життєзабезпечення населення і транспортних зв’язків у разі втрати або неможливості отримання документів до неї.
- на рухомі предмети, пов’язані з нерухомими об’єктами культурної спадщини, для відтворення їх та документації на них у разі втрати оригіналів, а також реставрації у разі пошкодження оригіналів.
- на нерухомі об’єкти культурної спадщини для проведення відбудовчих робіт (реставрація, ремонт) на об’єктах культурної спадщини, зруйнованих в умовах особливого періоду та надзвичайних ситуацій, а також внаслідок природного старіння конструкцій (Додаток 2).
 
5. Фінансове забезпечення Програми.
 
Відповідно до ст. 24 Закону України «Про страховий фонд документації України» фінансування Програми здійснюється щорічно за рахунок міського бюджету Черкаської міської територіальної громади, власних коштів підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності за відповідними формами, затвердженими Державною архівною службою України у встановленому законом порядку.
Вартість надання послуг Південно-східним регіональним центром СФД з виготовлення документів страхового фонду уточнюється при укладанні договорів на виготовлення документів СФД з врахуванням змін чинного законодавства з оплати праці, інфляційних процесів, інших факторів та може змінюватись залежно від стану документації, що підлягає закладенню до страхового фонду документації. Розрахунок вартості цих послуг виконується за нормативними документами, затвердженими наказами Державного департаменту страхового фонду документації, які діють на час створення СФД. 
Орієнтовні витрати на фінансування заходів Програми за рахунок коштів бюджету Черкаської міської територіальної громади (далі – міський бюджет) та за рахунок власних коштів підприємств, установ та організацій не комунальної форми власності будуть встановлені після визначення повного обсягу документації з її вартістю. Вказана інформація буде витребувана від вказаних підприємств, установ та організацій. Після отримання повного обсягу документації з їхньою вартістю буде подано на розгляд та затвердження Черкаської міської ради відповідні зміни до Програми (Додаток 3).
 
 
 
6. План реалізації Програми,
координація та контроль за рухом її виконання.
 
Замовником СФД є Черкаська міська рада та її виконавчі органи.
Замовник у межах своїх повноважень здійснює керівництво і контроль за реалізацією Програми згідно з Порядком створення страхового фонду документації м. Черкаси на 2024-2028 роки.
Забезпечення координації та організації заходів щодо реалізації Програми здійснює відповідальна особа з питань створення та ведення СФД Черкаської міської ради, яка визначається за розпорядженням Черкаського міського голови.
Реалізація Програми забезпечується усіма співвиконавцями Програми та суб’єктами надання документації.
Безпосередній контроль за виконанням напрямів і заходів Програми та координацію діяльності між виконавцями Програми здійснює департамент управління справами та юридичного забезпечення Черкаської міської ради.
Контроль за цільовим та ефективним використанням коштів спрямованих на забезпечення Програми, здійснюють головні розпорядники коштів, відповідальні за виконання окремих завдань і заходів Програми.
Виконавці програми інформують Черкаську міську раду про стан виконання заходів, передбачених Програмою, щорічно в терміни, для подання зведеної річної бюджетної звітності.
Після закінчення встановленого строку виконання Програми, не пізніше ніж у двомісячний строк, відповідальний виконавець складає підсумковий звіт про результати виконання Плану реалізації Програми (Додаток 4) та подає його на розгляд Черкаської  міської ради, разом із пояснювальною запискою.
 
7. Очікуваний кінцевий результат виконання програми
 
Виконання цієї Програми дає можливість у разі виникнення аварій, надзвичайних ситуацій та в особливий період своєчасно забезпечити органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації – постачальників документації та аварійно-рятувальні формування документами страхового фонду, необхідними для оцінки ситуації, прийняття рішень та здійснення конкретних дій для проведення аварійно-рятувальних заходів, а також у найкоротші строки провести будівельні та відбудовані роботи на підприємствах, які мають важливе значення для сталого функціонування економіки міста Черкаси, на об’єктах систем життєзабезпечення населення, транспортних зв’язків, об’єктах соціальної сфери та інших об’єктах, розташованих на території громади, та потенційно небезпечних об’єктах, а також значно зменшити витрати на розробку нової проєктної документації для проведення аварійно-відновлювальних та відбудовчих робіт.